خانه / آموزش Power BI ماکروسافت / به روز رسانی سرور Power BI Report در ماه مه ۲۰۱۹

به روز رسانی سرور Power BI Report در ماه مه ۲۰۱۹

خلاصه ویژگی

خوشحالیم که به روز رسانی ماه مه ۲۰۱۹ از Power BI Report Server را اعلام کنیم! این نسخه دارای ویژگی های گزارش دهی بسیاری از جمله فرمت شرطی برای عناوین و سایر اشیاء تصویری، نمایه آنالیز عملکرد، قابلیت دسترسی به تصاویر و visuals، می باشد. modeling view جدید نیز در این نسخه آمده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی های جدید و بسیاری از قابلیت های دیگر این نسخه، ادامه مطلب را حتماً بخوانید.

در زیر لیست کاملی از به روزرسانی های ماه مه را ملاحظه خواهید کرد:

گزارش نویسی یا Reporting

 • Cross-highlight روی یک نقطه از نمودارهای خطی
 • Word wrap در عناوین یا titles
 • بروزرسانی پیشفرض اثر متقابل visual به cross-filter
 • گوشه های گرد برای مرزهای visual
 • انتخاب برش واحد یا Single select slicer
 • پشتیبانی از Heat map برای نقشه های Bing
 • Cross-highlight توسط axis labels
 • فرمت پیش فرض tooltip
 • پشتیبانی وب سایت استاتیک برای دکمه ها، اشکال و تصاویر
 • گزینه های تنظیم صفحه یا Page alignment options
 • بهبود Selection pane
 • اثر متقابل visual قابل دسترس
 • فرمت شرطی برای visual titles
 • فرمت شرطی برای فعالیت های URL وب برای دکمه ها، شکل ها و تصاویر
 • پنجره آنالیز عملکرد Performance analyzer pane
 • navigation کیبورد و ماتریس
 • کنترل موقعیت برچسب داده های خطی
 • شاخص KPI visual کنترل کننده سایز نوشته و متن

تجزیه و تحلیل و آنالیز یا Analytics

 • نمایش تاریخها به عنوان یک سلسله مراتب در حال حاضر کاملاً در دسترس می باشد.

مدل سازی یا Modeling

 • modelling view جدید کاملاً در دسترس می باشد.
 • توابع DAX جدید
 • به روز رسانی به تابع ALLSELECTED DAX
 • غیرفعال شدن جداول خودکار تاریخی برای گزارش های جدید

گزارش نویسی

Cross-highlight روی یک نقطه از نمودارهای خطی

 اکنون می توانید بر روی یک نقطه از نمودار خطی cross-highlight کنید تا نه تنها دسته بندی بلکه همچنین تاریخ تک نیز فیلتر شود. هنگامی که روی نقطه کلیک می کنید، آن نقطه خاص یک نشانگر نشان خواهد داد و مشحص خواهد کرد که کدام نقطه منبع هایلایت است. اگر visual شما بسیار متراکم باشد، نزدیک ترین نقطه به کلیک شما به عنوان منبع انتخاب می شود.

با استفاده از این تغییر، اکنون نمودار خطی از نظر تعاملی دقیقاً همانند یک جدول پر ستون رفتار می کند. می توانید برای استفاده از روش نسخه قدیم، فقط مقدار categorical  را فیلتر کنید.

Word wrap در عناوین یا titles

در این نسخه یک گزینه فرمت جدید برای visual titles داریم:!Word wrap

اگر عناوینی دارید که کوتاه و حذف می شوند …

اکنون می توانید گزینه wrap را در title card فعال کنید…

و اکنون عنوان شما در دو یا چند خط نمایش داده خواهد شد.

بروزرسانی پیشفرض اثر متقابل visual به cross-filter

اگر می خواهید تمام visual هایتان را به جای cross-highlight کردن cross-filter کنید، دیگر نیازی به تغییر دستی تک تک visual خود با ویژگی Edit visual ندارید. اکنون تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که به تنظیمات بروید و گزینه جدید را در تنظیمات گزارش فایل فعلی بررسی کنید یعنی: Change default visual interaction from cross highlighting to cross-filtering.

این گونه cross-filter پیش فرض عمل visual می شود. اگر می خواهید فقط چند مورد cross-highlight کنید، هنوز هم می توانید به صورت دستی تصاویر را به روزرسانی کنید؛ اما این هیچ تغییری روی اثر مقابل visual هایی که قبلاً دستی تغییر دادید، نخواهد گذاشت.

گوشه های گرد برای مرزهای visual

یکی دیگر از گزینه های جدید فرمت کردن، توانایی گرد کردن مرزهای visual است.

برای استفاده از این گزینه، به کادر Border دربخش formatting بروید و شعاع را از ۰ تا درصد گردی مورد نظر تنظیم کنید.

انتخاب برش واحد یا Single select slicer

گزینه single slicer برای پشتیبانی از گزینه های انتخابی یا radio buttons در نظر گرفته شده است و فقط اجازه ی انتخاب یک و تنها یک فیلتر را می دهد. علاوه بر این، برای برش های کشویی یا drop-down slicers، پس از انتخاب، drop-down بسته می شود و تعاملی بسیار سریع را برای end users فراهم می کند.

شما هنوز هم می توانید از عملکرد قبلی استفاده کنید، با فعال سازی multiselect با Ctrl + کلیک در بخش Multi-select with CTRL option می توانید به جای انتخاب یک گزینه با Ctrl + کلیک چند گزینه را انتخاب نمایید.

پشتیبانی از Heat map برای نقشه های Bing

شما اکنون می توانید گزینه heat map formatting را برای نقشه Bing فعال کنید. اکنون گزینه ای برای تبدیل تمام نقاط مکانی بر روی نقشه به heat map layer در کادر فرمت خواهید دید.

هنگامی که این گزینه روی نقشه فعال می شود، تمام نقاط به طور خودکار به a heat map layer جایگزین می شوند.

اگر چیزی در Size field نداشته باشید، پر رنگی بر اساس تراکم محل (نقاط آن ناحیه) خواهد بود. اگر در بخش Size یک اندازه داشته باشید، نتایج با ارزش اندازه نیز مطابقت خواهند داشت.

همچنین وقتی heat map formatting card را باز می کنید، کنترل های فرمت بسیار زیادی را مشاهده خواهید کرد. می توانید شعاع و واحد شعاع را تغییر دهید تا لایه را بر اساس رنگ ها و شفافیت آنها تنظیم کنید.

هنگامی که از heat map layer استفاده می کنید، نمی توانید نقاط خاصی را انتخاب کنید یا نکات راهنمایی را ببینید.

Cross-highlight توسط axis labels

اکنون می توانید با استفاده از axis labels همچون نقاط داده ای در visual، Cross-highlight کنید. این ویژگی زمانی بسیار مفید است که دسته ای بسیار کوچک باشد و کلیک کردن بر روی آن نیز دشوار باشد.

یکی دیگر از کاربرد های این ویژگی زمانی است که یک دسته توسط legend شکسته می شود. این ویژگی به شما اجازه می دهد تا همه ی ارزش ها را با یک کلیک انتخاب کنید.

هنگامی که axis labels را cross-highlight می کنید، axis label مورد نظر پررنگ می شود.

فرمت پیش فرض tooltip

اکنون می توانید tooltip پیش فرض هر تصویر را در گزارش فرمت کنید. می توانید رنگ ها، فونت ها و شفافیت tooltip را تغییر دهید و می توانید آن را در Tooltip card در بخش formatting pane پیدا کنید.

برای اینکه بتوانید به راحتی این گزینه ها را در کل گزارش خود اعمال کنید، می توانید آنها را به عنوان بخشی از تم خود کنترل کنید. در اینجا مثالی پ JSON برای بخش tooltip را آورده ایم:

پشتیبانی وب سایت استاتیک برای دکمه ها، اشکال و تصاویر

اکنون می توانید یک وب سایت خاص را با استفاده از یک تصویر، شکل یا دکمه پیوند دهید. می توانید این کار را با انتخاب گزینه Web URL در کادر Type در بخش Action Card در بخش فرمت انجام دهید.

وقتی بر روی دکمه کلیک کنید (Ctrl + کلیک در حالت ویرایش) به طور خودکار به آدرس URL خواهید رفت. در Power BI service یک پنجره جدید برای سایت باز خواهید شد. URL باید URL معتبر باشد و با http:// یا https:// شروع شود.

گزینه های تنظیم صفحه یا Page alignment options

اکنون می توانید از طریق global report settings صفحات گزارش خود را به جای مرکز در بالای نمایش قرار دهید.

گزینه “Align the canvas to top of wallpaper” یعنی قرار دادن صفحات گزارش در بالای صفحه، برای گزارش های جدی به عنوان پیش فرض قرار گرفته است و کاربران از تجربیات فیلتر جدید استفاده خواهند کرد.

تغییر این تنظیمات فقط برای گزارش های جدید اعمال خواهد شد.

بهبود Selection pane

اکنون می توانید با دبل کلیک کردن روی یک object عنوان آن را تغییر دهید. اگر گزینه عنوان خاموش می باشد، می توانید عنوان ها را از طریق پنجره selection تغییر دهید تا شناسایی object های مختلف لیست را آسان تر کنید.

همچنین می توانید با استفاده از shift + click همراه با ctrl + click، به سرعت و به آسانی چندین object را در پنجره selection در یک زمان انتخاب کنید و نمایش یا عدم نمایش آن را با استفاده از گزینه Show and Hide در بالای پنجره تنظیم کنید.

فرمت های به روز رسانی شده برای نقشه ها

تنظیم نقاط نقشه به اندازه کوچکتر

اگر اندازه حباب های پیش فرض نقشه های Bing برای شما زیادی بزرگ است، می توانید حباب ها را به اندازه های کوچکتر تغییر دهید. برای کوچک کردن اندازه، Size control را در زیر Bubbles card به سمت چپ بچرخانید.

قابلیت اضافه کردن دکمه های زوم

اکنون می توانید دکمه های زوم را به نقشه خود اضافه کنید. دکمه های زوم می توانند زوم fi داخل و خارج از نقشه را آسانتر کنند، به ویژه اگر موس شما اسکرول نداشته باشد. می توانید این قابلیت را با استفاده از گزینه ی Zoom buttons در زیر Map controls فعال کنید.

اثر متقابل visual قابل دسترس

اکنون می توانید با استفاده از کیبورد، نقاط دسترسی به بسیاری از تصاویر داخلی را مشاهده کنید. هنگامی که یک visual در حالت فوکوس است، با Ctrl + فلش سمت راست، تمرکز داخل visual حرکت خواهد کرد. اکنون با استفاده از کلید تب، تمرکز بر روی محور ها و legend (اگر وجود داشته باشد) می چرخد. برای انتخاب هر کدام enter را وارد کنید و از موارد زیر نیز می توانید استفاده کنید:

Tab یا arrow keys برای حرکت بین نقاط اطلاعاتی مختلف یا legends

enter یا space جهت انتخاب وcross-highlight  آن نقطه اطلاعاتی

Ctrl + enter یا ctrl space برای cross-highlight نقاط مختلف اطلاعاتی

Ctrl + shift + c برای پاک کردن همه انتخاب ها

Shift + F10 یا کلید تعیین شده روی صفحه کلید برای باز کردن منوی context جهت دسترسی به گزینه هایی مانند Insights و Copy

فرمت شرطی برای visual titles

 از زمان انتشار اولیه Power BI، می توانستید عناوین تصاویر خود را سفارشی کنید، اما همیشه متن ها استاتیک بودند.

 از آنجایی که گزارشات Power BI تعاملی هستند، منطقی است که بخواهید عناوین خود را دینامیک و متحرک کنید و وضعیت فعلی گزارش را نمایش دهید. اکنون می توانید از conditional formatting استفاده کنید تا متن گزارش خود را بر اساس یک DAX در مدل خود تغییر دهید.

 ابتدا باید یک فیلد در مدل خود ایجاد کنید تا برای عنوان خود از آن استفاده کنید. برای مثال، در اینجا عبارتی می بینید که براساس فیلتر دزیافی visual از نام تجاری محصول، تغییر خواهد کرد. توجه داشته باشید که این فیلد باید منن باشد.

  سپس conditional formatting را با کلیک راست بر روی “title text” در کادر property انتخاب کنید.

 سپس یک فیلد متنی را از مدل خود انتخاب کنید. می توانید یک ستون یا یک ارزش و اندازه را انتخاب کنید.

اکنون عنوان visual با توجه به تغییرات گزارش تغییر خواهد کرد.

 هنگامی که چنین عنوانی تنظیم می شود، می توانید پنجره را با کلیک کردن بر روی دکمه FX در بخش property دوباره باز کنید و یا با استفاده از منو context پیش فرض را بازگردانید.

فرمت شرطی برای فعالیت های URL وب برای دکمه ها، شکل ها و تصاویر

 همچنین می توانید با استفاده از همان فرمت بیان شده درست همانند تنظیم عناوین، URL های دکمه های خود را متحرک کنید! این زمانی بسیار مفید است که شما بخواهید کاربران بر اساس انتخاب فعلی خود، به صفحات وب دیگر با پارامترهای URL حرکت کنند.

 در نسخه های آینده، بیشتر روی این فرمت های شرطی کار خواهیم کرد. هدف این است که شما بتوانید از قوانین، measure یا expression ها مستقیما استفاده کنید و از نتیجه برای فرمت هر property استفاده کنید.

پنجره آنالیز عملکرد یا Performance analyzer pane

هنگامی که سرعت گزارشتان آهسته می شود، تشخیص راه حل، دشوار است. برای کمک به این مشکل، Performance analyzer pane جدید را در Power BI Desktop معرفی می کنیم. می توانید از این تحلیلگر، برای یافتن جایی که زمان صرف آن می شود، استفاده کنید.

شما می توانید Performance analyzer را از طریق View tab مشاهده در ribbon باز کنید.

هنگامی که برای اولین بار پنجره را باز می کنید، یک صفحه خالی را مشاهده خواهید کرد و تنها کاری که لازم است انجام دهید انتخاب Start Recording  می باشد تا ببینید چه queries اجرا می شوند.

هنگامی که شروع به ضبط می کنید، با هر اقدامی که یک query اجرا می کند، مانند تغییر یک صفحه، refresh تصاویر، یا cross-highlighting اطلاعات وارد این پنجره می شود. شما هر visual را به ترتیب همراه با زمان بارگزاری آنها خواهید دید.

شما می توانید اطلاعات ورودی یک visual خاص را گسترش دهید تا ببینید که زمان در سه بخش مختلف چگونه صرف شده است:

 • DAX query – طول زمانی برای Analysis Services جهت اجرای query صرف شده است.
 • Visual display – طول زمانی که برای ترسیم visual بر روی صفحه صرف شده است. (هر چیزی از جمله بازیابی تصاویر وب یا geocoding)
 • Other یا غیره – زمانی را پوشش می دهد که visual صرف تهیه queries، انتظار برای تکمیل visuals دیگر و یا انجام برخی از پردازش های پس زمینه دیگر صرف می کند.

همچنین اگر در آن mode باشید می توانید مدت زمانی را که منبع DirectQuery صرف نتیجه می کند را مشاهده کنید.

همچنین می توانید با انتخاب copy query یک DAX query خاص که برای آن visual اجرا کردیم را به کلیپ بورد خود اضافه کنید.

همچنین می توانید تمام اطلاعات query را به یک فایل JSON برای تجزیه و تحلیل در ابزارهای دیگر تغییر دهید.

در نهایت، اگر در حالی که performance analyzer در حال اجرا است، می خواهید یک بارگیری آهسته را به طور خاص جست و جو کنید، یک آیکون در visual header وجود دارد که اجازه می دهد تا فقط آن visual خاص را برای دیدن آمار در refresh کنید.

Performance analyzer در حال حاضر فقط Power BI Desktop در دسترس است و تمام زمان صرف شده برای تصاویر R یا Python را نشان نمی دهد.

navigation کیبورد و ماتریس

ما پشتیبانی برای تعامل با اکثر visuals برای کیبورد و screen readers اضافه کردیم واین پشتیبانی به جدول و تصاویر گسترش یافته است. اکنون وقتی تمرکز روی یک جدول یا ماتریس باشد، می توانید از کلید Ctrl + کلید فلش سمت راست برای حرکت دادن تمرکز درون سلول اول visual استفاده کنید.

در حالی که تمرکز شما بر روی یک سلول است، screen reade اطلاعات مربوطه را می خواند و همچنین می توانید از کلید میانبرهای زیر استفاده کنید:

کلید های arrow – تمرکز خود را به بالا / پایین / چپ / راست در سلول حرکت دهید

Space  یا Enter – انتخاب سلول

Shift + فلش راست – گسترش سربرگ قابل گسترش

Shift + فلش چپ – بستن یک سربرگ قابل گسترش

Context key  یا + Shift   -F10 منوی context را باز کنید

کنترل موقعیت برچسب داده های خطی

هنگامی که دارای یک نمودار خطی یا ترکیبی با چندین خط هستید، گاهی مشخص کردن اینکه کدام برچسب مربوط به کدام خط می باشد، دشوار است. برای این، یک کنترل موقعیت جدید برای برچسبهای داده اضافه کرده ایم تا بتوانید برچسب ها را به طور خاص در بالا یا پایین خط آن، نشان دهید. مثلاً، نمودار زیر میانگین خالص رضایت و احتمال خرید دوباره را نمایش می دهد. بسیاری از برچسب های داده های چند ماه اول در کنار یکدیگر قرار دارند.

اکنون می توانید موقعیت برچسب ها را برای کمک به تمایز بین این دو سفارشی کنید و برچسب خط PurchaseAgain در زیر آن و برچسب های NSAT بالای آن قرار خواهند گرفت.

هنگامی که این کار را انجام دهید، تشخیص اینکه کدام برچسب برای کدام خط است، راحت تر می شود.

شاخص KPI visual کنترل کننده سایز نوشته و متن

برای بهبود فرمت این نسخه، KPI visual را به روزرسانی کردیم تا تغییر اندازه متن شاخص را پشتیبانی کند. می دانیم که این مسئله از اول برای برخی افراد آزار دهنده بوده است، بنابراین خوشحالیم که بلاخره می توانیم این مشکل را حل کنیم!

تجزیه و تحلیل و آنالیز یا Analytics

نمایش تاریخ ها به صورت سلسله مراتب اکنون به طور کلی در دسترس است

برای هر ستون تاریخ، میزان هر سلسله مراتب در field list نشان داده می شود. کل سلسله مراتب و یا بخش مشخص شده از آن در visuals قابل استفاده می باشند.

مدل سازی

modelling view جدید کاملاً در دسترس می باشد.

modelling view کاملاً در دسترس است. برخی نکات برجسته آن عبارتند از:

 • Bulk Edit در ستون ها، جدول ها و Measure ها
 • اعمال فولدرهای نمایش بر روی ستون ها، Measure ها و سلسله مراتب ها
 • Drag و Drop کردن در display folders
 • چندین طرح بندی دیاگرام

توابع جدید DAX

یک تابع DAX جدید که اضافه شده ”ALLCROSSFILTERED” است. از این تابع می توان برای حذف فیلتر های یک جدول از جداول دیگر از طریق رابطه مستقیم و یا چند به چند غیر مستقیم استفاده کرد.

حال می توان برای فهمیدن وجود یک رشته خاص در یک فیلد متن به صورت مقدار بولین از “ContainsString” و یا “ContainsStringExact” استفاده کرد. “ContainsStringExact” (Case Sensitive) است.

یک تابع جدید دیگر “DistinctCountNoBlank” است که مانند Distinct Count در SQL عمل میکند و مقادیر خالی را حساب نمی کند.

همچنین تابع “LookupValue” توسعه یافته و اکنون با قبول آخرین پارامتر به صورت انتخابی، از بروز خطا جلوگیری می کند؛ و در آخر تابع “ALL” نیز برای پاک کردن بدون مشکل تمام فیلتر ها در محتوای فیلتر توسعه پیدا کرد.

همچنین تمام توابع از خود تکمیلی (Intellisense) پشتیبانی می کنند، به جز “All Update” و “DistinctCountNoBlank” جدید که هر دو در نسخه آوریل می آیند.

بروز رسانی تابع ALLSELECTED DAX

تابع ALLSELECTED DAX برای پشتیبانی از چندین استدلال، همانند تابع ALL، گسترش یافته است.

غیرفعال شدن جداول خودکار تاریخی برای گزارش های جدید

اگر نمی خواهید از جداول تاریخ خودکار Power BI استفاده کنید و می خواهید برای تمام گزارش هایتان از جداول تاریخ خودتان استفاده کنید، اکنون می توانید این ویژگی را دربخش Options در Global> Data Load> Time intelligence خاموش کنید. چک کردن این کادر به این معنی است که هر فایل جدید، جداول تاریخ پنهان خودکار ایجاد نمی شود.

منبع:

https://powerbi.microsoft.com/en-us/blog/power-bi-report-server-update-may-2019/

درباره‌ی حمیدرضا بابازاده

تحلیلگر ارشد و متخصص هوش تجاری در اتریش هستم و تجربه کار بعنوان مشاور و مدرس BI در شرکتهای مختلف رو دارم . بیش از 1300 ساعت سابقه تدریس دوره های Python , Power BI و Microsoft BI را در آموزشگاه سماتک و مجتمع فنی تهران دارم .

همچنین ببینید

درس پنجاه – معرفی Power BI Mobile

برای پیگیری داده ها زمانی که در حال حرکت هستید، می توانید از یکی از اپلیکیشن لمسی موبایل Power BI برای دستگاه های اندروید، iOS و یا ویندوز استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی (فقط عدد بنویسید) *