خانه / آموزش Power BI بابازاده / درس پنجاه و هفتم – Bookmark

درس پنجاه و هفتم – Bookmark

Bookmark

از تب view گزینه bookmark را انتخاب کنید. در اینصورت نوار bookmarks ایجاد می شود. این امکان می تواند صفحه شما را با وجود اسلایسرهای متفاوت ذخیره کند. این امکان بسیار کاربردی می باشد.

bookmark

ابتدا وضعیت صفحه را انتخاب می کنیم یعنی فیلترهای درخواستی را از طریق اسلایسرها اعمال کنید، سپس از نوار bookmarks دکمه add را بزنید. با این کار bookmark1 ساخته می شود که با دبل کلیک روی آن می توانید نام آن را تغییر دهید.

یک bookmark جدید برای وضعیتی که هیج فیلتری نداریم هم ایجاد می کنیم. بدین ترتیب می توانید برای وضعیت های مختلف صفحه تعدادی bookmark بسازید که با کلیک روی bookmark موردنظر صفحه شما به آن حالت تغییر وضعیت می دهد.

اگر خواستید فیلترهای یک bookmark را تغییر دهید باید ابتدا تغییرات درخواستی را در آن bookmark اعمال کنید و سپس روی نام آن bookmark کلیک راست کرده و دکمه update را بزنید.

دقت کنید اگر به صفحه دیگری بروید و روی bookmark کلیک راست کنید و update کنید آن bookmark تغییر کرده و به وضعیت صفحه جاری که در آن قرار دارید تغییر حالت می دهد. بنابراین در update کردن bookmarkها بسیار دقت کنید.

bookmarks

هر گاه خواستید bookmark را update کنید ابتدا روی آن کلیک کرده تا به صفحه خود رفته و سپس تغییرات را اعمال کنید و در نهایت update را بزنید.

برای اینکه کاربر از این bookmark ها استفاده کند بهتر است از button استفاده کنید.

Buttons  :

از تب home گزینه buttons را بزنید که چندین مدل دارد ولی عملکرد یکسانی دارند. مدل blank را انتخاب کنید که هیچ متنی داخلش ندارد. در قسمت visualization در کادر button text نام دکمه را بنویسید بعنوان مثال no filters برای bookmark در وضعیت بدون فیلتر.

هر دکمه ای در سه حالت می تواند قرار بگیرد. وقتی موس روی آن است، وقتی موس روی آن نیست و وقتی میخواهید روی آن کلیک کنید.

در قسمت fill رنگ دکمه را مشخص می کنیم. باید برای هر سه حالت default state و on hover و on pass رنگ را مشخص کنید. وقتی موس روی دکمه قرار میگیرد حالت on hover و وقتی کلیک می کنید روی دکمه حالت on pass می گویند.

دقت کنید برای اینکه دکمه شما در پاور بی آی و دیزاین عمل کند باید دکمه ctrl را نگه دارید و سپس روی دکمه کلیک کنید ولی در power bi report server و یا power bi service فقط باید روی دکمه کلیک کرد و دکمه عمل می کند.

مهم ترین property دکمه action می باشد که درواقع برای عملکرد دکمه می باشد که با کلیک روی دکمه چه عملیاتی انجام شود. Action را on کنید و سپس در کادر type نوع عملکرد را مشخص کنید.

action

Back برای صفحات detail مناسب می باشد که به صفحه اولیه بازگشت کند.

Bookmark برای رفتن به وضعیت bookmarkهای تعریف شده می باشد. و باید نام bookmark را انتخاب کنید.

Web URL برای رفتن به یک آدرس اینترنتی که باید آدرس URL را بدهید.

درباره‌ی حمیدرضا بابازاده

تحلیلگر ارشد و متخصص هوش تجاری در اتریش هستم و تجربه کار بعنوان مشاور و مدرس BI در شرکتهای مختلف رو دارم . بیش از 1300 ساعت سابقه تدریس دوره های Python , Power BI و Microsoft BI را در آموزشگاه سماتک و مجتمع فنی تهران دارم .

همچنین ببینید

درس هفتاد و پنجم – دوره ای بر Filter Context

در جلسات قبل آموختیم که : ستون محاسباتی بعد از تولید شدن داخل Data Model …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی (فقط عدد بنویسید) *