خانه / آموزش Power BI بابازاده / درس یازدهم – Power BI Service

درس یازدهم – Power BI Service

Power BI Service

برای کار با Power BI Service نیاز به اکانت شرکتی دارید، یکی از سایتهایی که میتوانید از آن اکانت بگیرید سایت tutanota.com می باشد که بتوانید داخل Power BI Service استفاده کنید.

وارد سایت app.powerbi.com شوید و وارد صفحه لاگین Power BI Service شوید و با اکانتی که ساخته اید وارد حساب کاربری خودتان شوید. این صفحه به شکل زیر می باشد:

power bi service

در قسمت workspaces می توانید محیطهای کاری مختلفی ایجاد کنید و در هر workspace گزارشات خاصی را قرار دهید.

البته در اکانت رایگان فقط یک workspace دارید و فقط یک کاربر می تواند استفاده کند.

قسمت My workspace شامل چند بخش اساسی می باشد:

  • Dashboards
  • Reports
  • Workbooks
  • Datasets

پیشنهاد می گردد از قسمت Get data از samples های خود مایکروسافت استفاده کنید و اگر فایل دیگری مانند اکسل داشتید از قسمت Files دکمه Get را زده و فایل را وارد Power BI Service کنید.

اگر از قسمت Samples استفاده کنید اطلاعات آنها در Power BI Service قرار می گیرد. این sampleها کامل هستند و می توانید از انها استفاده کنید.

Ask a question about your data

همان Q & A می باشد. در واقع آپشنی هستش که ابزارهای دیگر ندارند و بدین صورت است که می توانید به زبان انگلیسی ساده سوال در خواستی خود را می نویسید و Power BI Service گزارشات درخواستی را می سازد و پیشنهادهایی هم به شما می دهد.

این امکان فقط در Power BI Service  وجود دارد.

یک سری اصطلاحات در اینجا داریم که بهتر است مفهوم آنها را بیان کنیم.

YTD: به معنای Year To Date می باشد یا جمع تجمعی سالانه، بعنوان مثال از اول سال تا الان فروش چقدر بوده است.

MTD: به معنای Month To Date می باشد، یعنی به عنوان مثال از ابتدای ماه تا تاریخ الان فروش چقدر بوده است.

LY: Last Year

SPLY: Same Period Last Year به معنی مدت مشابه در سال گذشته

اینها شاخص هایی است که در کار مورد استفاده قرار می گیرند.

در قسمت Datasets می توانید گزارش هایی را طراحی کنید ولی خیلی قدرت زیادی ندارد و فقط با توجه به دیتاهایی که در اختیارتون قرار میدهد می توانید گزارشهایی را تهیه کنید.

اگر روی آیکون سه نقطه Datasets کلیک کنید پنجره زیر باز می شود که می توانید اطلاعات را ببرید داخل اکسل کارکنید، Report بسازید، پاک کنید، با استفاده از گزینه Get quick insights این امکان فراهم می شود که Power BI service دیتای شما را بررسی کرده و یک سری تحلیل ها خودش انجام می دهد.

گزینه Refresh now یعنی بصورت دستی دیتا را رفرش می کنید و یا اینکه وارد  Schedule refresh شده و تنظیم می کنید که هر چند وقت یکبار دیتاها را رفرش کند.

power bi service

 

 

درباره‌ی المیرا فرمانی

چندین سال تجربه کار در شرکتهای پخش و تولید دارم و در حال حاضر بعنوان کارشناس هوش تجاری فعالیت میکنم. مدرک کارشناس ارشد کامپیوتر دارم و علاقه مند به یادگیری مباحث هوش تجاری و داده کاوی هستم.

همچنین ببینید

Schedule refresh

درس هفتاد – Schedule refresh

Schedule refresh فقط برای حالت import در بانکهای رابطه ای استفاده می شود. و برای فایهای اکسل نمی باشد. بدین ترتیب می توانید یک برنامه جهت رفرش اطلاعات تنظیم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی (فقط عدد بنویسید) *