خانه / آموزش Power BI بابازاده / ویژگی های نسخه power bi report server may2020 – بخش اول

ویژگی های نسخه power bi report server may2020 – بخش اول

اسلایسر سلسله مراتبی (Hierarchical slicer)

تقاضای زیادی برای ایجاد slicer  جهت پشتیبانی از hierarchies وجود داشته است، بنابراین خوشحالیم که این نسخه را برای شما به ارمغان آوردیم.

زمانی که چندین فیلد به slicer اضافه می‌کنید، علامت v در کنار مواردی که می‌توانید گسترش دهید ظاهر می‌شود که با کلیک کردن روی آن، موارد سطح بعدی را مشاهده خواهید نمود:

ساختار درختی

به‌غیراز این مورد، درواقع رفتار slicer تغییری نکرده است، بنابراین هنوز هم می‌توانید بین فهرست‌ها حرکت کنید و همچنین می‌توانید استایل slicer را به‌دلخواه خود تغییر دهید.

می‌توانید از حالت تک گزینه‌ای یا single-select استفاده کنید و برای مواردی که وابسته و یا به‌اصطلاح فرزند دارند، یک آیکون دایره‌ای نیمه انتخابی مشاهده خواهید کرد:

single select

عملکرد جدید دکمه‌ها (Buttons)

دو عملکرد جدید به دکمه‌ها اضافه کردیم:

  • جهت‌یابی صفحه (پی‌جویی کردن navigation)
  •  (Drill through)         

جهت‌یابی صفحه (Page navigation)

قبلاً هنگامی که می‌خواستید یک دکمه برای حرکت به صفحه دیگری ایجاد کنید، باید ابتدا یک bookmark را برای صفحه مقصد خود ذخیره می‌کردید و سپس مجبور بودید دکمه‌ای متصل به آن bookmark با یک bookmark action ایجاد کنید. برای کمک به کاهش تعداد مراحل موردنیاز جهت ایجاد navigation، در این نسخه یک Page navigation داخلی را اضافه کرده ایم. با این اقدام جدید می توانید به سرعت یک navigation کامل را ایجاد کنید حتی بدون ذخیره یا مدیریت یک bookmark!

برای تنظیم دکمه navigation، دکمه ای با Page navigation را به عنوان action type ایجاد کنید و صفحه مقصد یا Destination را انتخاب کنید:

pic

اگر بخواهید صفحات نمایش در صفحه navigation خود را تغییر دهید، با این عملکرد جدید می توانید به سرعت یک صفحه navigation بسازید بدون اینکه یک bookmark را ویرایش و مدیریت کنید.

pic

اگر به عملکرد navigation فوق الذکر علاقه‌مند شدید، می توانید از وب سایت وبلاگ Chris Hamill، به نام Alluring Analytics، برای این template و assets های قابل استفاده مجدد Power BI استفاده کنید.

Drill through

علاوه بر navigation صفحه، یک Drill through جدید نیز منتشر می کنیم. با این عملکرد می توانید به صورت متنی به یک صفحه وارد شوید.

این قابلیت زمانی می تواند بسیار مفید باشد که بخواهید اهمیت نکاتی را در سناریوهای گزارش افزایش دهید.

pic

در این مثال، پس از آنکه کاربر Word را انتخاب کرد، دکمه فعال شد و کاربر توانست به صفحه تحلیل بازار یا Market Basket Analysis وارد شود:

pic

برای تنظیم یک دکمه drill through، ابتدا باید در صفحه گزارش خود یک صفحه drill through معتبر داشته باشید. سپس، باید دکمه ای با عملکرد Drill Through ایجاد کنید و صفحه Drill through  را به عنوان Destination انتخاب کنید.

از آنجایی که دکمه drill through دارای حالت دوگانه است (drill through فعال و غیرفعال)، خواهید دید که دو گزینه tooltips نیز وجود دارد.

pic

با این حال، می توانید آن ها را خالی بگذارید و از auto-generated tooltips که بر اساس destination و فیلد drill through بنا شده اند، استفاده کنید.

در اینجا مثالی از auto-generated tooltips هنگام غیرفعال بودن دکمه نشان داده شده است:

pic

در اینجا مثالی از auto-generated tooltips هنگام فعال بودن دکمه نشان داده شده است:

pic

با این حال، اگر مایل به استفاده از tooltips سفارشی هستید می توانید همیشه یک static string را وارد کنید.

فرمت شرطی متن دکمه

همچنین می توانید از فرمت شرطی برای تغییر متن دکمه بر اساس مقدار انتخاب شده یک فیلد استفاده کنید. برای این کار شما باید یک معیار داشته باشید که string مورد نظر را بر اساس عملکرد DAX به دست آورد: SELECTEDVALUE

در اینجا یک نمونه معیار خواهید دید که اگر یک محصول انتخاب نشده باشد، “See product details ” و در غیر این صورت ” [See details for [the selected Product” را نمایش می دهد:

pic

پس از ایجاد این معیار، گزینه conditional formatting  متن دکمه را انتخاب می کنید:

pic

سپس، فقط معیاری که برای متن دکمه ایجاد کردید را انتخاب کنید:

pic

زمانی که فقط یک محصول انتخاب شده باشد نتیجه به صورت زیر است:

pic

و زمانی که هیچ محصولی یا بیش از یک محصول انتخاب شود نتیجه به این صورت است:

pic

دکمه مانند یک drill through معمولی عمل خواهد کرد، بنابراین می توانید فیلترهای موجود در فیلد های اضافی را نیز با فیلتر کردن متقاطع تصویر (های) حاوی drill through منتقل دهید. به عنوان مثال، با استفاده از Ctrl + کلیک و فیلترهای متقاطع، می توانم چندین فیلتر را در Store به صفحه drill through منتقل کنم زیرا انتخاب های من تصویری را که حاوی Product است (فیلد drill through) فیلتر متقاطع می کند:

6

بنابراین ، وقتی drill through را فراخوانی می کنید، فیلترهایی را در Store و Product مشاهده خواهید کرد که به آن منتقل یافتند:

pic

از آنجایی که دکمه drill through به طور مستقیم به یک تصویر وابسته نیست، اگر ابهامی در انتخاب شما وجود داشته باشد، این دکمه غیرفعال می شود.

در این مثال دکمه غیرفعال است زیرا دو تصویر وجود دارند که هر دو دارای یک انتخاب تک در Product هستند، بنابراین ابهامی به وجود آمده که کدام داده ها از کدام نقطه و کدام تصویر drill through را وارد عمل سازد:

pic

تنظیم شرطی drill through destination برای دکمه

همچنین می توانید از تنظیم شرطی استفاده کنید تا drill through destination را بر اساس خروجی یک معیار تنظیم کنید.

pic

برخی اوقات ممکن است بخواهید که دکمه drill through destination شرطی باشد. در زیر به برخی از این موارد متداول اشاره می کنیم:

  • فقط زمانی می خواهید دکمه drill through فعال شود که یک شرط خاص برآورده شود و در غیر این صورت می خواهید که دکمه غیرفعال باشد. به عنوان مثال، شما می خواهید کاربر قبل از اینکه وارد صفحه Market Analysis شود، یک محصول واحد و یک فروشگاه واحد را انتخاب کند و در غیر این صورت دکمه غیرفعال بماند.
  • می خواهید که این دکمه از چندین drill through destinations مختلف که بر اساس انتخاب (های) کاربر هستند پشتیبانی کند. به عنوان مثال، اگر شما دارای چندین مقصد (Market Analysis و جزئیات Store) هستید که کاربر می تواند به آنها drill through کند، می توانید تنظیمات را به گونه ای هماهنگ نمایید که قبل از فعال شدن دکمه، کاربر مقصد مورد نظر خود را برای drill through انتخاب کند.

تنظیم شرطی فعال یا غیر فعال شدن state tooltips

همچنین می توانید فعال یا غیر فعال بودن tooltips برای drill through را به صورت شرطی تنظیم کنید.

pic

این امر به ویژه زمانی مفید است که از تنظیم شرطی استفاده کرده باشید تا drill through را به صورت پویا تنظیم کنید و بخواهید tooltip تنظیمات دکمه بر اساس انتخاب کاربر نهایی شما آموزنده تر و پر اطلاعات باشد. برای مثال:

  • می توانید با استفاده از یک معیار سفارشی، می توانید دستورالعمل غیرفعال tooltip را براساس موارد موردی تنظیم نمایید. به عنوان مثال، اگر می خواهید کاربر قبل از اینکه وارد صفحه Market Analysis شود، یک محصول واحد و یک فروشگاه واحد را انتخاب کند، می توانید با این منطق اقدام به ایجاد یک معیار کنید:
  • اگر هیچ محصول و هیچ فروشگاهی انتخاب نشده باشد، معیار می تواند ” Select a single product and Ctrl + click to also select single store ” را نشان دهد.
  • اگر یک محصول انتخاب شده است اما هیچ فروشگاهی انتخاب نشده باشد، می تواند “Ctrl + click to also select a single store” را نمایش دهد.
  • به طور مشابه، می توانید tooltip فعال را برای انتخاب کاربر مشخص کنید. به عنوان مثال، اگر می خواهید کاربر بداند صفحه drill through کدام محصول و فروشگاه را فیلتر می کند، می توانید معیاری بنوسید که متن زیر را نمایش دهد:

• “Click to drill through to [drill through page name] to see more details on sales for [product name] at [store name] stores.”

سفارشی کردن فرمت برای حالت disabled

همچنین گزینه های قالب بندی جدیدی برای وضعیت disabled را اضافه کرده ایم.

pic

این دکمه های فرمت شامل موارد زیر می شوند:

کنترل متن دکمه یا Button text: متن، رنگ، padding، alignment، اندازه و خانواده فونت

pic

کنترل های fill دکمه: رنگ، شفافیت و * جدید * تصویر پر کننده یا fill image (درباره این مورد در بخش بعدی توضیح می دهیم)

pic

کنترل های Icon: شکل، padding، alignment، رنگ خط، شفافیت و وزن

pic

کنترل های Outline: رنگ، شفافیت، وزن، لبه های گرد

pic

دکمه ها اکنون از تصاویر پر کننده یا fill image پشتیبانی می کنند

خوشحالیم که اعلام کنیم همه دکمه ها اکنون از fill image پشتیبانی می کنند. این کارکرد می تواند بسیار مفید باشد زیرا هم اکنون می توانید با استفاده از fill image، ظاهر دکمه خود را به صورت دلخواه تنظیم کنید و از حالت دکمه داخلی نیز استفاده کنید: به طور پیش فرض یا default، on hover، on press و غیرفعال (برای drill through).

picpic

 

درباره‌ی المیرا فرمانی

Avatar

همچنین ببینید

line chart

ویژگی های نسخه power bi report server may2020-بخش سوم

دو مورد از ویژگیهای جدید ورژن may2020 عبارت است از Dual axis for line charts و Rectangle select for visuals که در اینجا توضیح می دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی (فقط عدد بنویسید) *