خانه / آموزش Power BI بابازاده / درس چهل و دوم – مبانی هوش تجاری قسمت ۲

درس چهل و دوم – مبانی هوش تجاری قسمت ۲

مبانی هوش تجاری قسمت دوم

همانطور که گفتیم در جداول dimension اطلاعات توصیفی موجودیت ها قرار می گیرند. هر جدول dimension یک ستون با نام کلید اصلی دارد که این کلید باید در جدول fact قرار بگیرد. در واقع در جدول fact فقط کلیدهای اصلی جداول dimension را ثبت می کنیم. مقدار ستون کلید اصلی یونیک می باشد و تکراری نمی تواند باشد.

به عنوان مثال جدول DimCustomer شامل کلیه اطلاعات هر مشتری می باشد ولی فقط ستون CustomerKey که کلید اصلی این جدول می باشد در جدول fact یعنی همان جدول فروش لحاظ می گردد.

در جداول تراکنشی و fact به ازای هر جدول dimension باید ستون کلید خارجی داشته باشیم. در شکل زیر جدول فروش رسم شده است همانطور که می بینید ستونهای Key در واقع کلید خارجی جداول dimension هستند.

table

در جدول فروش دقت کنید که ستون قیمت هر محصول داشته باشید زیرا قیمت محصول هر لحظه ممکن است تغییر کند بنابراین برای هر رکورد در جدول فروش باید unitprice داشته باشید. همچنین در جدول فروش وقتی رکوردی ثبت می شود باید تعداد کالا هم ثبت شود. بنابراین حتما ستون UnitPrice و OrderQuantity را لحاظ کنید. اگر برای قیمت بخواهید جدول جداگانه ای در نظر بگیرید کارتون پیچیده و سخت می شود.

در سیستم های فروش اصولا جدولی به نام جدول هدف فروش داریم . در شکل زیر یک نمونه جدول هدف نشان داده شده است. این جدول نشان می دهد که هر کارمندی هدف فروشش چقدر می باشد. در این جدول باید کلید کارمند، تاریخ آخر ماه و میزان هدف ماهانه آن کارمند لحاظ گردد. البته این مثال برای مواردی است که هدف بصورت ماهانه تعریف شده است.

در مثال زیر رکورد یک به این معنی می باشد که کارمند کد ۲۷۲ تا تاریخ ۲۰۱۰۱۲۲۹ باید مقدار ۲۸۰۰۰ فروش داشته باشد.

table

از این جدول هدف می توان فهمید که هر کارمند در ماه مذکور چقدر باید بفروشد و همچنین به جمع کل هدف همه کارمندها می توان به هدف فروش کل مجموعه یا شرکت در آن ماه دست یافت.

از آنجایی که پاور بی آی با تاریخ میلادی کار میکند ما در پروژه ها در صورت نیاز باید از تاریخ شمسی استفاده کنیم برای این کار جدول DimDate شمسی را از get data به محیط پاور بی آی می آوریم. در این جدول تاریخ شمسی به ازای هر روز یک رکورد داریم که تاریخ و روز و ماه و همه اطلاعات آن تاریخ مورد نظر در آن ثبت شده است.

دقت کنید هنگام خواندن فایل مورد نظر اگر دکمه Transform Data را بزنید اطلاعات وارد صفحه پاور کوئری می شود ولی اگر دکمه Load را بزنید اطلاعات وارد پاور بی آی می شود.

بعد از شناخت جداول fact و جداول dimension باید دیتا مدل خود را طراحی کنید که در جلسات بعدی آموزش داده می شود.

درباره‌ی المیرا فرمانی

چندین سال تجربه کار در شرکتهای پخش و تولید دارم و در حال حاضر بعنوان کارشناس هوش تجاری فعالیت میکنم. مدرک کارشناس ارشد کامپیوتر دارم و علاقه مند به یادگیری مباحث هوش تجاری و داده کاوی هستم.

همچنین ببینید

Schedule refresh

درس هفتاد – Schedule refresh

Schedule refresh فقط برای حالت import در بانکهای رابطه ای استفاده می شود. و برای فایهای اکسل نمی باشد. بدین ترتیب می توانید یک برنامه جهت رفرش اطلاعات تنظیم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

معادله امنیتی (فقط عدد بنویسید) *