خانه / آموزش Power BI بابازاده / درس هفتاد و سوم – Fuzzy Merge

درس هفتاد و سوم – Fuzzy Merge

Fuzzy Merge

برای توضیح fuzzy merge یک مثال می زنیم. فرض کنید جدول tblFood  بعنوان جدول امتیازات مبنا باشد و از طریق enter data ایجاد کرده ایم.

tblFood

در جدول tblAnswer  هر فردی نظر خود را نوشته ولی همانطور که می بینید دیتاها را غلط نوشتند یعنی کالاها در نوشتار متفاوته ولی ذاتا یکسان هستند. و ممکن است آن کالا را به مدلهای مختلفی نوشته باشند و لی در نهایت منظور همان کالا می باشد.

tblAnswer

در صفحه query editor روی جدول tblFood گزینه Merge as new query را می زنیم و دو جدول گفته شده را جوین می کنیم. برای اینکه در جوین بگوییم لغاتی که از لحاظ املایی با هم متفاوت هستند ولی ذاتا یکسان هستند را تشخیص دهد باید تیک عبارت use fuzzy matching to perform the merge را بزنید.  

merge

در اینصورت از یک الگوریتم تشخیصی استفاده می کند. بصورت پیش فرض اگر ۸۰ درصد دو تا کلمه مشابه بودن یکسان در نظر می گیرد که می توانید این مقدار را تغییر دهید. برای ۵۰ درصد باید بنویسد ۰٫۵

تیک Ignore case را بزنید تا حروف کوچک و بزرگ را در نظر نگیرد.

قسمت Transform table وقتی کاربرد دارد که به فرض بعد از اینکه موارد مشابه را تشخیص داد می خواهید بجای نام آن کالا و یا فیلد، عبارات دیگری قرار دهید که در جدول دیگری می باشد بعنوان مثال می خواهید بجای املت تایپ شود omlet

transformation merge

درباره‌ی المیرا فرمانی

چندین سال تجربه کار در شرکتهای پخش و تولید دارم و در حال حاضر بعنوان کارشناس هوش تجاری فعالیت میکنم. مدرک کارشناس ارشد کامپیوتر دارم و علاقه مند به یادگیری مباحث هوش تجاری و داده کاوی هستم.

همچنین ببینید

theme

درس شصت و نهم – فونت و اعداد فارسی در power bi

برای ایجاد فونت و اعداد فارسی در power bi باید از تم استفاده کنید. ابتدا باید از طریق اینترنت تم دلخواه را دانلود کنید که فایل json می باشد. و سپس تغییرات لازم را در فایل بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی (فقط عدد بنویسید) *