خانه / آموزش Power BI بابازاده / درس شصت و پنجم – تابع Calculate

درس شصت و پنجم – تابع Calculate

تابع Calculate

زمانی که در محاسبات measure شرط دارید باید از تابع Calculate استفاده کنید. و زمانی که در محاسبات calculated table شرط داریم باید از تابع CalculateTable استفده کنید.

در مثال زیر یک ستون محاسباتی ایجاد می کنیم و محاسبات جمع ستون saleamount را برای محصولات قرمز رنگ انجام بد. در ستون محاسباتی ایجاد شده فقط ردیف هایی مقدار دارد که رنگ کالا قرمز است.

calculate

حالا یک مژر ایجاد می کنیم با همین عملیات و با همان کد قبلی:

calculate

حالا هر دو نوع محاسبات را در یک ویژوال table قرار می دهیم تا با هم مقایسه کنیم. و می بینید که برابر هستند.

table

ولی اگر در ویژوال فیلد color را هم در قسمت value قرار دهیم شرایط تغییر می کند. در ستون SalesAmount به ازای هر رنگ فیلتر میشود و فروش را نشان می دهد. در ستون سوم همان ستون محاسباتی است که فروش کالاهای قرمز رنگ است و این ستون فقط جاهایی مقدار داشت که رنگ محصول قرمز بوده است بنابراین می بینید که در رنگهای دیگر مقداری ثبت نشده است.

ستون چهارم که همان measure می باشد که تعریف کردیم تمامی مقادیر تکرار شده است، در فرمول نویسی مژر گفته بودیم جمع SaleAmount را برای محصولات با رنگ قرمز حساب کن. کد DimProduct[color]=’red’  که در تعریف مژر نوشتیم یک explicite filter  میباشد به این معنا که محصول هر رنگی بود توجه نکن و فقط مجموع فروش محصول با رنگ قرمز را محاسبه کن که مقدار این محاسبه برابر ۷۷۲۳۸۰۰ می باشد. بنابراین در تمامی ردیف ها با اینکه رنگ محصولات متفاوت است جمع فروش محصولات قرمز را قرار می دهد و کاری به محصولات دیگر ندارد.

table

نمونه این مثال را می توانید در صفحه ۶۶ کتاب beginning dax with power bi مطالعه کنید.

بنابراین تابع calculate تابعی است که به ما کمک می کند که محاسبات را به همراه فیلتر انجام دهیم و پرکاربردترین تابع در dax میباشد. می توانید در این تابع چندین نوع فیلتر مختلف از جداول مختلف استفاده کنید. فیلترها باید برمبنای مقادیر ستونها و مقادیر مشخص باشد.

نکته مهم : اگر در تابع calculate خواستید فیلتری بر مبنای مژر داشته باشید ابتدا مقدار measure را داخل یک متغیر ریخته و سپس آن متغیر را در فیلتر تابع calculate استفاده کنید.

درباره‌ی المیرا فرمانی

Avatar

همچنین ببینید

line chart

ویژگی های نسخه power bi report server may2020-بخش سوم

دو مورد از ویژگیهای جدید ورژن may2020 عبارت است از Dual axis for line charts و Rectangle select for visuals که در اینجا توضیح می دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی (فقط عدد بنویسید) *