خانه / آموزش Power BI بابازاده / درس ششم – اجزای اصلی Power BI

درس ششم – اجزای اصلی Power BI

طراحی گزارشات توسط دو نرم افزار زیر انجام می شود:

  • Power BI Desktop
  • Power BI Desktop RS ( RS مخفف Report Server می باشد )

بعد از اینکه گزارشات طراحی شد باید این گزارشات در فضایی قرار بگیرد تا دیگران بتوانند مشاهده کنند. گزارشات را فقط در دو جا می توان قرار داد، بنابراین محل نمایش گزارشات به صورت زیر می باشد:

  • Power BI Service
  • Power BI Report Server

power bi desktop

اگر شما از Power BI Desktop استفاده کنید، گزارشاتی که طراحی کردید را فقط می توانید بر روی Power BI Service قرار دهید. در واقع یک اکانت تحت cloud مایکروسافت می باشد.

Power BI Service بخشی از سرور مایکروسافت می باشد که می توانید گزارشاتتان را روی آن قرار دهید. می توایند یک اکانت رایگان بسازید البته با ایمیل شرکتی قادر به ساختن اکانت هستید و با حساب کاربری یاهو و گوگل نمیتوانید اکانت بسازید. و در اینصورت مایکروسافت ۱۰ ده گیگابایت فضای رایگان در اختیار شما قرار می دهد که بتوانید گزارشات خود را قرار دهید. البته برای داشتن اکانتهای بیشتر باید ماهیانه هزینه ای پرداخت کنید.

اگر نخواستید گزارشات خود را روی سرور مایکروسافت قرار دهید باید از Power BI Report Server استفاده کنید.

برای اینکه بتوانید گزارشات را روی power bi report server قرار دهید باید طراحی را با استفاده از power bi desktop RS انجام دهید. برای تشخیص صحیح این نرم افزار به رنگ آیکون دقت بفرمایید که باید مشکی باشد و در نام آن هم تاریخ ورژن ذکر میگردد.

power bi desktop rs

Pbi report server

در واقع یک نرم افزار است که می توان روی سرور داخلی شرکت خودتان یا سرور ویندوزی یا هاست ویندوزی که در جای دیگر خریداری کرده اید نصب کنید. و آن سرور محل قرار گرفتن گزارشات شما می شود. در اینصورت کاملا رایگان می باشد و نیازی به خریداری اکانت نمی باشد و می توان تعداد زیادی کاربر برای استفاده از آن تعریف کرد.

توجه داشته باشید گزارشاتی که توسط Power BI Desktop RS طراحی میکنید را  میتوانید هم در power bi service و هم در power bi report service قرار دهید.

شرکت مایکروسافت برای power bi daektop هر ماه ورژن جدید می دهد ولی برای power bi desktop RS هر سه ماه یکبار ورژن جدید می دهد.

pbi report server اگر روی سروری باشد که تحت اینترنت نباشد فقط به کمک اینترانت داخلی شرکت می توانید گزارشات را ببینید. برای اینکه pbi report server شما تحت اینترنت گزارشات را نشان دهد باید یک آی پی استاتیک به آن دهید، در اینصورت کاربر شما می تواند با اپلیکیشن موبایل یا مرورگر گزارشات را ببیند.

اگر IP Valid برای pbi report server ندهید کاربر فقط داخل شرکت می تواند گزارشات را مشاهده کند و در بیرون شرکت این امکان را نخواهد داشت.

بطور کلی می توان اجزای اصلی Power BI را در شکل زیر خلاصه کرد:

اجزای power bi

درباره‌ی المیرا فرمانی

چندین سال تجربه کار در شرکتهای پخش و تولید دارم و در حال حاضر بعنوان کارشناس هوش تجاری فعالیت میکنم. مدرک کارشناس ارشد کامپیوتر دارم و علاقه مند به یادگیری مباحث هوش تجاری و داده کاوی هستم.

همچنین ببینید

Schedule refresh

درس هفتاد – Schedule refresh

Schedule refresh فقط برای حالت import در بانکهای رابطه ای استفاده می شود. و برای فایهای اکسل نمی باشد. بدین ترتیب می توانید یک برنامه جهت رفرش اطلاعات تنظیم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

معادله امنیتی (فقط عدد بنویسید) *