خانه / آموزش Power BI بابازاده / درس سی و نهم – روش های اتصال به منابع اطلاعاتی

درس سی و نهم – روش های اتصال به منابع اطلاعاتی

روش های اتصال به منابع اطلاعاتی

به سه روش در پاور بی آی می توان اطلاعات را خواند : import و direct query و live connection

در روش import اطلاعات شما می تواند از منابع مختلفی باشد مانند فایل اکسل، تکست، اسکیوال سرور و غیره. در واقع در این حالت دیتا کپی می شود و در اینصورت یک حجمی را در پاور بی آی اشغال می کنن که در این حالت حداکثر ۱Gig-Xvelocity می تواند حجم فایل باشد. Xvelocity یک موتور فشرده ساز در پاور بی ای می باشد، یعنی وقتی دیتا وارد پاور بی آی می شود حجم آن را بسیار کاهش می دهد. بنابراین در روش import حجم فایل بعد از فشرده سازی توسط خود پاور بی ای حداکثر ۱Gig می تواند باشد. ویژگی خوب روش import سرعت بالای گزارشگیری می باشد. در این روش از همه امکانات پاور بی آی و پاور کوئری می توان استفاده کرد.

روش direct query برای بانکهای رابطه ای (RDBMS) مناسب می باشد، مانند اوراکل و اسکیوال سرور. در این روش دیتا داخل پاور بی آی کپی نمی شود. هر وقت ویژوالی در پاور بی آی جهت نمایش به دیتا نیاز داشته باشد کوئری مورد نیاز را به RDBMS می فرستد بعنوان مثال جمع فروش یک کشور را می خواهد، حالا بانک رابطه ای محاسبه را انجام می دهد و نتیجه را به پاور بی آی ارسال می کند و در ویژوال نمایش می دهد. بنابراین پاور بی آی کوئری را به بانک رابطه ای می فرستد و بانک رابطه ای دیتاهای لازم را به ویژوال ارسال می کند. بزرگترین ویژگی این روش نداشتن محدودیت حجم فایلها می باشد. ولی سرعت این روش پایین است. و همچنین در این روش نمی توانید از منابع اطلاعاتی متفاوتی استفاده کنید. در این روش از همه امکانات پاور بی ای استفاده نمی توان کرد بعنوان مثال enter data نداریم.

روش live connection یا بعبارتی ارتباط زنده برای زمانی است که شما SSAS دارید که می تواند مدل tabular و multi-dimentional باشد. در اینجا هم فسلفه کاری دقیقا مانند direct query می باشد. یعنی پاور بی ای یک کوئری برای ssas می فرستد و ssas جواب را به پاور بی آی می فرستد. در این روش هم سرعت پایین است ولی محدودیت سایز نداریم. در این روش هم محدودیت هایی در پاور بی آی داریم بعنوان مثال اصلا پاور کوئری نداریم.

دقت کنید که در روش import می توانیم به ssas و rdbms هم متصل بشویم ولی دیتا در پاور بی آی کپی می شود.

در روش import اگر دیتاهای منابع اطلاعاتی تغییر کند مثلا تعدادی رکورد به فایل اکسل اضافه شود برای اینکه گزارشات در پاور بی آی تغییر کند باید دکمه رفرش را بزنید. و یا اینکه از schedule refresh استفاده کنید و زمان دهید تا خودش به منبع اطلاعاتی وصل شود و سر زمان مشخص رفرش کند البته این روش برای فایلهای اکسل کار نمیکند.

import

درباره‌ی المیرا فرمانی

چندین سال تجربه کار در شرکتهای پخش و تولید دارم و در حال حاضر بعنوان کارشناس هوش تجاری فعالیت میکنم. مدرک کارشناس ارشد کامپیوتر دارم و علاقه مند به یادگیری مباحث هوش تجاری و داده کاوی هستم.

همچنین ببینید

Schedule refresh

درس هفتاد – Schedule refresh

Schedule refresh فقط برای حالت import در بانکهای رابطه ای استفاده می شود. و برای فایهای اکسل نمی باشد. بدین ترتیب می توانید یک برنامه جهت رفرش اطلاعات تنظیم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

معادله امنیتی (فقط عدد بنویسید) *