خانه / آموزش Power BI بابازاده / درس دوم – پیاده سازی سیستم هوش تجاری

درس دوم – پیاده سازی سیستم هوش تجاری

پیاده سازی یک سیستم هوش تجاری از چهار مرحله تشکیل شده است که در شکل زیر نشان داده شده است:

BI

مرحله اول Define

در این مرحله کار فنی انجام نمی شود و باید فقط شاخص ها را تعریف کنید.

به این شاخص ها KPI یا Key Performance Indicator یعنی شاخص کلیدی عملکرد می گویند. این شاخص در واقع به شکل یک فرمول کسری (نسبت) می باشد بعنوان مثال نسبت فروش ریالی به موجودی ریالی، نسبت مرجوعی به فروش، نسبت تعداد پرسنل به فروش شعبه و هر نسبت دیگری را می توان بعنوان شاخص تعریف کرد. این شاخص ها در صنایع مختلف متفاوت می باشد مثلا شاخص ها در واحد مالی، فروش، منابع انسانی، انبار و هر واحد دیگری متفاوت می باشد.

در این مرحله بهتر است شناسنامه شاخص تهیه کنید که شامل نام شاخص، فرمول شاخص، تعریف یا کاربرد شاخص، چه افرادی حق استفاده از این شاخص را دارند، دوره محاسبات این شاخص به چه صورتی می باشد.

مرحله دوم Integrate

این مرحله تجمیع و یکپارچه سازی اطلاعات می باشد. در واقع بعد از تعریف شاخص ها باید ببینید که اطلاعات مورد نیاز را از کجا باید پیدا کنید. شناخت Data Source ها که می تواند بانک اطلاعاتی باشد مانند Sql Server ، Oracle یا فایل excel یا فایل Text یا Web Service باشد. تمام اطلاعات و داده های موجود را در فضایی باید نگهداری کنید. در سیستم BI همه اینها در فضایی به نام Data Ware House که بصورت مخفف DWH (انباره داده) که یک بانک اطلاعاتی رابطه ای می باشد، قرار می گیرد. 

مرحله سوم Analyze

بعد از تجمیع اطلاعات در مرحله دوم حالا نوبت مرحله آنالیز و تحلیل اطلاعات می باشد، در واقع شاخص هایی که در مرحله اول تعریف کردیم را بصورت فنی کد نویسی کرده و پیاده سازی می کنیم.

مرحله چهارم Visualize

در مرحله آخر باید گزارشات را تهیه کنیم، در اینجا ما از ابزار Power BI برای visualization استفاده میکنیم.

 

درباره‌ی المیرا فرمانی

Avatar

همچنین ببینید

line chart

ویژگی های نسخه power bi report server may2020-بخش سوم

دو مورد از ویژگیهای جدید ورژن may2020 عبارت است از Dual axis for line charts و Rectangle select for visuals که در اینجا توضیح می دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی (فقط عدد بنویسید) *