خانه / آموزش Microsoft BI / درس بیست و هفتم – ورود به SSAS

درس بیست و هفتم – ورود به SSAS

ورود و کار با SQL Server Analysis Services

قبل از شروع این درس ، ابتدا اشاره کوچکی به یکی از ارور های رایج در SQL Server میکنیم.

ارور Network Related هنگام ورود به SQL Server :

این ارور هنگامی ظاهر می شود که از لحاظ شبکه ای ارتباطی با سروری که میخواهیم به آن متصل شویم وجود ندارد. اگر از آن سرور میتوانیم پینگ بگیریم لی همچنان در SQL نمیتوانیم Connect شویم ، باید پورت SQL Server را بررسی کنیم. پورت SQL Server ، TCP 1433 میباشد. همچنین پورت SSAS ، ۲۳۸۲ میباشد.

* علاوه بر انجام تمام این کار ها ، میتوانیم به قسمت Services رفته و Instance مربوطه به SQL Server را یک بار Restart کنیم.

عکس 39:00

در ادامه در مورد نحوه پیاده سازی Data Model Tabular صحبت میکنیم.

بین DWH  و Power Bi چندین مسیر میتواند وجود داشته باشد. یک حالت مسیر مستقیم است که زمانی این حالت را داریم که انبار داده حجم کمی دارد و Scale پروژه کوچک میباشد در این حالت با روش Import میتوانیم دیتا را داخل Power bi بیاوریم.

اگر حجم انبار داده زیاد باشد هم میتوانیم از این روش استفاده کنیم ولی در صورتی که گزارشات ساده ای را بخواهیم طراحی کنیم و در این صورت باید از روش Direct Query دیتا ها را داخل Power Bi بیاوریم.

اگر بخواهیم تحلیل ها را پیچیده کنیم و یا وقتی که حجم دیتای زیادی داریم میخواهیم ریپورت سریعتر عمل کند ، باید دیتا مدل را تغییر دهیم و از دیتا مدلی استفاده کنیم قابلیت های تحلیلی آن بیشتر است.

در این حالت دو دیتا مدل داریم. SSAS Tabular و SSAS Multidimensional.

این دو دیتا مدل در واقع مبحث Analysis Service را تشکیل میدهند.

مدل Multidimensional از تعدادی کیوب یا مکعب تشکیل شده و قدمتی نزدیک به ۲۰ سال دارد.

مدل Tabular جدید تر و سریع تر میباشد که تفاوت آن با Multidimensional در سادگی پیاده سازی ، راحتی و سرعت بیشتر مدل تبولار میباشد زیرا محاسبات را در رم انجام میدهد.

اگر حجم دیتای خیلی زیاد و سنگینی داشته باشیم ، فرضا در حد ۶۰ گیگ ، استفاده از تبولار کارکرد رم را مختل میکند و بهتر است که از Multidimensional استفاده کنیم.

در کل خیلی کم پیش میاید که پروژه ای داشته باشیم و نیاز به پیاده سازی Multidimensional داشته باشیم.

در نتیجه استفاده از SSAS به سرعت ما برای اجرای یک سری کوئری های پیچیده می افزایند و اجرای گزارش را روان تر و سریعتر میکنند.

به مرحله انتقال دیتا از DWH به SSAS ، Process میگویند.

به SSAS سیستم های OLAP (Online Analytical Processing) نیز گفته میشود.

حال اگر بخواهیم از SSAS دیتا را به Power Bi منتقل کنیم ، دو روش داریم ، روش اول Live Connection  و روش دوم Import.

عکس 1:04:54

طراحی ساختار SSAS Tabular را در SSDT انجام میدهیم. پس از اتمام طراحی ، اینجا هم فرآیند Deployment را داریم که در این فرآیند ساختار تبولار طراحی شده را به Analysis Service انتقال میدهیم.

نکته ای که در مورد مدل تبولار هست این است که وقتی دیتا را داخل رم میاورد ، از موتوری برای فشرده سازی دیتا استفاده میکند به نام X Velocity که میتواند تا ۱۰ درصد حجم دیتا را کاهش دهد.

در مدل تبولار برای کوئری نویسی ، زبان DAX را داریم در صورتی که در Multidimensional ، برای کوئری نویسی زبان MDX را داریم.

* تبولار از ورژن ۲۰۱۲ Sql Server به بعد پشتیبانی می شود.

برای مباحث دیتاماینینگ ، ساختار Multidimensional کارا تر میباشد.

حال یک مدل تبولار را طراحی خواهیم کرد . در نهایت آن را Deploy میکنیم.

روی Solution راست کلیک کرده ، Add new project را زده و Analysis Services Tabular Project را انتخاب میکنیم.

عکس 1:11:33

اگر روی یک آنالیز سرور دیتا مدل تبولار یا Multidimensional وجود داشت اما ساختار آن موجود نبود ، میتوان به کمک Import from server (Tabular) به ساختار آن دیتا مدل هم دسترسی پیدا کرد ، درست مثل دسترسی به معماری پکیج ها که از برنامه Integration Service Import Project Wizard استفاده میکردیم.

عکس 1:12:45

قبل از ساخت پروژه Analysis Service باید Instance مورد نیاز آن ساخته شده باشد. بعد از ساخت پروژه یک فایل به نام Model.bin برایمان در SSDT ساخته و ظاهر می شود.

عکس 1:18:50

Model.bin دارای ساختار و متادیتای مدل میباشد.

در نوار بالا ، بخشی به نام Import from data source داریم .

عکس 1:21:46

روی آن کلیک کرده و پنجره ای مطابق تصویر برایمان نمایان میشود که به کمک آن از Source های متفاوت نظیر اکسل و دیتابیس های مختلف مانند SQL Server یا Oracle میتوانیم دیتا Import کنیم.

عکس 1:23:10

Sql Server را انتخاب میکنیم زیرا انبار داده در این دیتابیس وجود دارد و سپس سرور و دیتابیس را به آن معرفی میکنیم.

عکس 1:24:00

در مرحله بعد Impersonation Information داریم که باید یک یوزری تعریف و یا تعیین کنیم که وظیفه آن اتصال به دیتابیس  برای Process دیتابیس و Import از دیتابیس میباشد.

چون غالبا از SQL Server استفاده میکنیم ، بهتر است از همان گزینه Specific Windows username and password استفاده کنیم. در این قسمت یوزر و پسورد ویندوزی را وارد کرده و Next میزنیم.

عکس 1:29:47

در این قسمت نحوه Import دیتا را مشاهده میکنیم که دو حالت دارد. در حالت اول لیستی از جداول دیتابیس به ما نشان داده میشود تا از بین آنها انتخاب کنیم و در حالت دوم میتوانیم با نوشتن کوئری جداول و ستون های مورد نیاز را Import کنیم.

گزینه اول را انتخاب کرده و به مرحله بعد میرویم.

عکس 1:30:13

در این قسمت جداول مورد نیاز را انتخاب میکنیم و گزینه ی Finish را میزنیم.

عکس 1:32:20

درباره‌ی علیرضا حسن نژاد

همچنین ببینید

کار با دیتا در SSAS

درس بیست و هشتم – کار با دیتا در SSAS

کار با دیتا در SSAS بعد از آمدن دیتا ها به SSDT ، مشابه اکسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی (فقط عدد بنویسید) *